Yükselen Aşırı Sağcılığın Etkisinde Avrupa Parlametosu Seçimleri

Avrupa Birliği'nin yasama organı Avrupa Parlamentosu üyelerini belirleyecek olan ve beş yılda bir yapılan seçim için 28 ülkede seçimler tamamlandı.

Yükselen Aşırı Sağcılığın Etkisinde Avrupa Parlametosu Seçimleri

Avrupa Parlamentosu’ndaki 751 parlamenterin belirlenmesi için Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İtalya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, Yunanistan, İngiltere, Hollanda, Çekya, Slovakya, Malta ve Letonya'da oylamalar tamamlandı.

Seçime katılım %50.95 ile 1994'ten beri en yüksek seviyesine ulaştı. 2014 yılında yapılan seçimlerde bu oran %42'de kalmıştı. Seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre, iki ana grup olan merkez sağ ve merkez sol partiler en çok oy kaybını yaşayan siyasi hareketler oldu. Merkez sağ ve merkez sol toplamda 80'in üzerinde sandalye yitirdi. Merkez sağ grubu olan Avrupa Halk Partisi (PPE) 180 sandalyenin sahibi oldu, bu sonuç 2014 seçimlerine göre 42 sandalye kaybedildiğini gösteriyor, aynı şekilde merkez sol grubu olan Sosyalistler ve Demokratlar Grubu (S&D) da 146'da kaldı ve böylece 45 sandalye kaybetmiş oldular. 

Avrupa Parlamentosu seçimlerini kazananlar ise beklendiğiüzere popülist aşırı sağcı partiler ile özellikle Almanya ve Fransa'daki büyük başarısı iledikkat çeken Yeşiller oldu. Yeşiller'in (EFA) sandalye sayısı ise 50 iken 19 artarak 69 oldu. Aşırı sağ (EFDD) da sandalye sayısını 48'den 6 artırarak 54'e çıkardı. Sağ popülist partilerin oluşturduğu Avrupa Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Grubu (EFDD) sandalye sayısını 42 iken 11 artırdı ve 53 sandalye kazandı. Liberaller de (ALDE) sandalye sayısı 57'den neredeyse ikiye katlayarak 42 artarak 109'a ulaştı. Milliyetçiler (ENF) ise ilk kez girdiği parlamentoda 58 sandalye kazandı. 

Bu sonuçlara göre, Avrupa Parlamentosu’nda Hristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratlar çoğunluğu kaybetmiş oldu. Her iki grubun da Yeşiller veya Liberallerle ittifak yapması bekleniyor.

Parti                        Sandalye Değişim

EPP (Merkez sağ)    180          -41
S&D (Merkez sol)     145          -46
ALDE (Liberal)         109          +42
G/EFA (Yeşiller)         69          +19
ENF (Milliyetçiler)      58          +58
ECR (Muhafazakâr)   59          -11
EFDD (Aşırı sağ)       54           +6
GUE/NGL (Sol)          39          -13
Diğer Partiler              30         

ideolojik duruşları ve görüşleri birbirinden çok farklı olsa da Yeşiller, Liberaller ve aşırı sağ partiler Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakerelerinin durudurulması gerektiğini savunuyor, bu paritiler sandalye sayılarını 165'ten 232'ye çıkardı.

Kıbrıs'ta Komünist Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) yüzde 27,5 ile ikinci sırada kaldı ancak AKEL'in Kıbrıslı Türk adayı Niyazi Kızılyürek, Avrupa Parlamentosu'na seçilen ilk Kıbrıslı Türk oldu.

Almanya: Başbakan Angela Merkel'in merkez sağ partisi seçimi birinci bitirmeyi başarsa da beş sandalye kaybedince 29 sandalye kazandı, merkez sol ise daha büyük bir kayıp ile sahip olduğu 27 sandalyeden 12'sini kaybederek üçüncü sıraya gerilerken 9 yeni sandalye kazanan Yeşiller 18 sandalye ile ikinciliği aldı.

Fransa: Fransa'da merkez sağ ve merkez sol partileri neredeyse silindi. Marine Le Pen'in aşırı sağcı partisi 22 sandalye ile birinci olurken Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un liberal partisi ikinci sırada yer aldı ve 21 sandalye kazandı. Üçüncü sırada ise 12 sandalye ile Yeşiller var. Fransa'yı merkez sağ ve merkez sol gruplarında toplam 12 vekil temsil edecek.

İngiltere: AB'den ayrılma sürecini (Brexit) tamamlayamadığı için AP seçimlerine katılmak zorunda kalan İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti ve ana muhalefetteki İşçi Partisi büyük kayıplar yaşadı. İlk iki sırayı ise yeni kurulan ve ilk defa seçime giren Brexit Partisi ile Liberal Demokratlar aldı. Bu iki parti AB konusunda tamamen zıt düşüncelere sahip. 

İtalya: İktidar ortağı olan aşırı sağcı parti %28 ile zafer ilan etti. Sosyal demokrat partiler ise %20 civarında oy aldı.

İspanya: İspanya'da sosyal demokratlar %32, merkez sağ %20, sağcı parti %12 ve sol ittifak ise %10 oy aldı. 

Nüfus olarak AB'nin en büyüğü olan bu beş ülkenin 751 sandalyeli Avrupa Parlamentosu'nda 370 temsilcisi bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 20:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER