Göçmen Kaçakçılığı Suçtur!

Göçmen kaçakçılığı, bu suçun işlendiğini görüp de bildirmeme ve suçu övmenin TCK hükümlerine göre cezası nedir?

Göçmen Kaçakçılığı Suçtur!

Aylan bebeğin deniz kenarında yatan cansız bedeni çabuk unutuldu. Yaşanan insanlık dramı bir yandan, mültecilerin hayatını tehlikeye sokan suretle bu kış günlerinde denizden şişme botlarla yapılan insan kaçakçılığının suç olduğu da unutuldu. Birçok televizyon kanalı canlı yayınla göçmen kaçakçılarını haber yaptılar ve sosyal medyada da birçok defa bu kaçakçılığın övüldüğüne şahit olduk. FETÖ mensupları gibi aranan suçluların mevcut karmaşada ülkeden kaçma ihtimalleri bir yana; bu suçu, suçu bizzat gören ve suçu bildirmeyenlerin yanı sıra suçu övenlerin de suç işlediğine dair TCK hükümlerini derleyelim istedik.

5237 sayılı TCK "Göçmen Kaçakçılığı" m.79 (1-b) Türk vatandaşı veya yabancının yurt dışına çıkmasına imkan sağlayan kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis ve bin günden onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. (Ek cümle: 22/7/2010 - 6008/6 md.) Suç, teşebbüs aşamasında kalmış olsa dahi, tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur. (2) (Ek fıkra: 22/7/2010 - 6008/6 md.) Suçun, mağdurların; a) Hayatı bakımından bir tehlike oluşturması, b) Onur kırıcı bir muameleye maruz bırakılarak işlenmesi, hâlinde, verilecek ceza yarısından üçte ikisine kadar artırılır. (3) (Değişik:6/12/2019-7196/56 md.) Bu suçun; birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi halinde verilecek ceza yarısına kadar, bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde verilecek ceza yarısından bir katına kadar artırılır.

5237 sayılı TCK “Suçu bildirmeme” m.278 (1) İşlenmekte olan bir suçu yetkili makamlara bildirmeyen kişi, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) İşlenmiş olmakla birlikte, sebebiyet verdiği neticelerin sınırlandırılması halen mümkün bulunan bir suçu yetkili makamlara bildirmeyen kişi, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

5237 sayılı TCK “Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” m.279- (1) Kamu adına soruşturma ve kovuşturmayı gerektiren bir suçun işlendiğini göreviyle bağlantılı olarak öğrenip de yetkili makamlara bildirimde bulunmayı ihmal eden veya bu hususta gecikme gösteren kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Suçun, adlî kolluk görevini yapan kişi tarafından işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

5237 sayılı TCK “Suçu ve suçluyu övme” m.215- (1) İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, bu nedenle kamu düzeni açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması hâlinde, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 11:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER