İnternet Ücretlerinde Büyük Artış

Türk Telekom diğer internet servis sağlayıcılarına sunduğu toptan hat kiralama bedelini yüksek oranda arttırdı.

İnternet Ücretlerinde Büyük Artış

Adil kullanım kotasız (AKN) internet paketlerine geçen hafta yüksek oranda zam yapan Türk Telekom, diğer internet servis sağlayıcılarına (IPS) sunduğu toptan hat kiralama bedelini de yüksek oranda arttırdı. Bu zam Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylanırsa, diğer operatörler de yüksek oranlarda fiyat artıtırmak zorunda kalacaklar. Yeni hat kiralama bedellerinin düşük hızda yüzde 66, yüksek hızda ise yüzde 5 arttırıldığı, bu oranların vergilerin eklenmesiyle birlikte çok daha yukarılarda olacağı tahmin ediliyor.  

2019 yılından itibaren yeni internet alacaklar veya taahhüdü biteceği için yeni sözleşme ile devam edecekler için mevcut durumda 50 TL civarında bir ücretle faturalandırılan 16 mbps internet bağlantı ücretinin 80 TL'ye yükselmesi bekleniyor.

Bilindiği gibi Türk Telekom geçen hafta limitsiz internet paket fiyatlarını açıklamış, gelen tepkilerden sonra bu fiyatları kendi internet sayfasından kaldırmıştı. Açıklanan fiyatlar şu şekildeydi:

100 mbps 346,90 TL
50 mbps 259,90 TL
35 mbps 159,90 TL
24 mbps 129,90 TL

16 mbps 102,90 TL
8 mbps 89,90 TL
6 mbps 79,90 TL
4 mbps 69,90 TL

Ayrıca belirtmek gerekir ki Türkiye’de tüm internet servis sağlayıcıları kendi fiber optik şebekeleri dışında ortak altyapı kullanmaktalar, Türk Telekom, 2004 yılında özelleştirildiğinde bu altyapıyı işletmeye başlamıştır. işletme/geliştirme hizmetleri için alternatif operatörlerden belirli bir ücret almaktadır. Süperonline ve Uydunet ise kendi altyapısını kullanmaktadır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER