Genco Erkal "Aymazoğlu ve Kundakçılar" Adlı Oyununu Online Erişime Açtı

Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu, koronavirüs sebebiyle evde kalanlar için bir oyunlarını daha online ücretsiz erişime açtı.

Genco Erkal "Aymazoğlu ve Kundakçılar" Adlı Oyununu Online Erişime Açtı

Max Frisch’in asıl adı “Biedermann und die Brandstifter” olan eserinden Genco Erkal tarafından uyarlanan ve 2005 yılında ilk gösterimi yapılan “Aymazoğlu ve Kundakçılar” isimli oyun tiyatro severlere online ücretsiz olarak açıldı.  

Aymazoğlu ile Kundakçılar, Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu'nun koronavirüs günlerinde tiyatro severlerin erişimine online açılan dördüncü tiyatro eseri. Genco Erkal daha önce de Marx'ın Dönüşü, Sivas 93 ve Yalınayak Sokrates'i online erişime açmıştı.

"Aymazoğlu ve Kundakçılar" oyununun oluşum öyküsünü ve konusunu Genco Erkal’ın youtube kanalından kısaca dinlemek için TIKLAYINIZ…

Oyuna doğrudan erişim sağlama için TIKLAYINIZ…

Aymazoğlu ve Kundakçılar adlı oyunun künyesi ise şöyle;

Oyunun Orjinal Adı: Biedermann und die Brandstifter

Yazan: Max Frisch

Uyarlayan - Yöneten: Genco Erkal

Tasarım: Claude Léon

Müzik: Tolga Çebi

Dramaturgi: Zehra İpşiroğlu

Oyuncular:

Aymazoğlu: Genco Erkal

Hanımefendi : Meral Çetinkaya

Tosun (Güreşçi): Erdem Akakçe

Demir (Garson): Metin Coşkun

Hizmetçi Kız: Tilbe Salim

Polis: Beyti Engin

Öğretim Görevlisi: Beyti Engin

İtfaiyeciler: Metin Çoşkun

Erdem Akakçe

Beyti Engin

Zehra İpşiroğlu’nun, oyunun Dostlar Tiyatro resmi sitesindeki tanıtım yazısındaki “Aymazoğlu Kim?” başlıklı yazısının ilk bölümünden kısa bir alıntı tanıtalım istedik. Yazının devamı için TIKLAYINIZ…

“Kundakçılar'da sıradan vatandaş Aymazoğlu'nun (Biedermann) ansızın kapısını çalıp içeri sızan şiddetin durdurulamaz yükselişi anlatılır. Şiddet, deprem gibi insanın önüne kolay kolay geçemeyeceği doğal bir olgu mu, yoksa onu çağıran ve yaşatan insanın kendisi mi? Aziz Nesin'in "Ah Biz Eşekler" masalında kurdun geldiğini ve kendisini yiyeceğini gördüğü halde "İnşallah kurt değidir; yok canım niye kurt olsun, herhalde kurt değildir" diye kendini avutan eşek gibi, Aymazoğlu da onu göz göre göre tehdit eden tehlikeyi görmezden gelir.

Kim bu Aymazoğlu, gözü nasıl böylesine bağlanmış? Bir aptal, bir korkak mı, yoksa 'bana dokunmayan yılan bin yaşasın' hesabı mı yapmakta? Nedir onu Kundakçılar'a karşı koymaya alıkoyan güç? Frisch bir yazısında Aymazoğlu'nun ikiyüzlülüğüne dikkati çeker, çünkü o iyi bir insan olmadığı halde, iyiymiş gibi görünmek ister; yalnızca başkalarını değil, kendini de kandırır, Kundakçılar'a kucak açmakla da vicdanını rahatlatır. Böylece kendi tuzağını kendi hazırlar. Frisch Hitler Almanyası'nı düşünerek yazdığı bu oyunda faşizmin önüne geçilmez tırmanışının nedenini sıradan vatandaşın aymazlığında görür.

Nazilerin tırmanışa geçtiği dönemi anlatan eserin uyarlamasını severek izleyeceğinizi umuyoruz.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 17:44

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER