VODAFONE 40. İSTANBUL MARATONU

Vodafone sponsorluğunda 40. kez yapılacak olan İstanbul Maratonu 11 kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilecek

VODAFONE 40. İSTANBUL MARATONU

Bu yıl 11 Kasım 2018 pazar Günü 40. sı yapılacak olan İstanbul Maratonunun başlangıç hikayesi de ilginç, Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya'dan Avrupa'ya koşma fikri, 1979 yılında bir grup Alman turistin girişimiyle gerçekleşebildi. 1 Nisan'da yapılan ilk maratonu görenler, bunun iyi bir 'şaka' olduğunu düşünmüşlerdi. Yıldan yıla gelişen İstanbul Maratonu'nun zirveye taşınması ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonlarıyla sağlandı.​

Asya-Avrupa Koşusu olarak başlayan maratonun adı daha sonra ki yıllarda Avrasya Maratonu olarak değiştirildi. 2013 yılında ise, Avrasya Maratonu'nun adı, dünyanın tüm maratonlarında olduğu gibi, şehrin tanıtımı ve adını ön plana çıkarmak amacı ile İstanbul Maratonu olarak değiştirildi.

Genel olarak şu anda Tekerlekli Sandalye Yarışı, 42K Yarışı, 15K Yarışı, 10K Yarışı, Halk Koşusu olarak 5 ayrı yarış ve koşuyu içermektedir.

Maraton kayıtları tamamlanmış durumda ancak Halk Koşusu Kayıtları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul Tesislerinde, Taksim İstiklal Caddesi Girişinde ve Caddebotan Şaşkınbakkal'da ücretsiz ve online olarak yapılabilecektir. Kayıt için kimlik ibrazı zorunludur.

Parkur mesafesi halk Koşusu için 8 Km’dir. Altunizade Köprüsü’nün altından başlayacak olan Halk Koşusu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçerek, Beşiktaş sapağından ayrılacak, Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inerek Dolmabahçe’de sona erecek şekilde planlanmış. Halk Koşusu 5 saat 15 dakika saat sürecek olup, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü en geç 12.00’de, Beşiktaş ve Dolmabahçe önündeki parkur güzergahı ise 15.00’te araç trafiğine açılacaktır.

Göğüs numarası olmayanlar start noktasına ve parkura kesinlikle alınmayacaklar.

Yarış Saat 09:45'de başlayacaktır.

ULAŞIM

Halk Koşusunun yapılacağı 11 Kasım 2018 Pazar sabahı, Mecidiyeköy Metro İstasyonu karşı caddesindeki trafik ışıklarından Cevahir AVM’ye doğru sıralanacak olan İETT otobüsleriyle Altunizede Köprüsü’ndeki Halk Koşusu start noktasına 07.30-08.20 arasında ücretsiz ring seferler kalkacaktır.

Halk Koşusunun yapılacağı 11 Kasım 2018 Pazar sabahı göğüs numarasını gösteren katılımcılar saat 09.00’a kadar, İETT’ye bağlı belediye otobüsleri, metrobüs ve tramvaylardan ücretsiz olarak yararlanabileceklerdir.

FUAR BİLGİLERİ

Türkiye'nin en büyük kitlesel spor organizasyonu olan Vodafone İstanbul Maratonu'nun fuarı "Türkiye’nin En Spor Fuarı" sloganıyla bu yıl 8 - 9 - 10 Kasım tarihleri arasında Yenikapı da bulunan “Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde” düzenlenecektir.

Türkiye'nin ve Dünya'nın en ünlü spor markaları, spor federasyonları, yerli ve yabancı maratonlar, master kulüpler, sivil toplum kuruluşları ve farklı firmaların da yer alacağı Maraton Fuarı'nda fuar süresince sahne şovları, seminerler, görsel ve sportif aktiviteler gerçekleştirilecektir.

Maraton ve yarış ile lgili bütün bilgilere https://www.maraton.istanbul/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER