Erken Kalkanların Akıl Sağlığı Daha İyi

Erken kalkmak ile ruh sağlığı arasındaki bağ iddiaları bilimsel araştırmaya konu oldu.

Erken Kalkanların Akıl Sağlığı Daha İyi

Sirkadyen ritim, kısaca vücudumuzun saati yani biyolojik saatimizdir. Vücudunuzun metabolizmasını yaklaşık 24 saatlik döngü boyunca düzenler ve uyku zamanında uyumanızı ve uyanmanız gerektiğinde uyanmanızı sağlar. Sirkadyen ritimler vücut tarafından üretilir ama dış uyaranlar onları etkileyebilir. Özellikle ışık,  sirkadyen ritmin en büyük ipuçlarından biridir, bunun yanısıra gün içi aktiviteleri hatta meslek dahi sirkadyen ritmi etkilemektedir. Ancak bu düzenin daha karmaşık olduğu hatta genlerimizle ilgili olduğu ve sonucunda akıl ve ruh sağlığımızı etkilediği iddiaları daha bilimsel temellere oturmaya başladı.

Önceki araştırmalar sabah insanlarının ile daha iyi zihinsel sağlığa sahip olduğunu kabul etse de bilim adamları bunun, erken uyananların güne dair programlarını daha iyi kontrol etmelerine ve daha fazla zaman duygusuna sahip olmalarına bağlı olabileceğini kabul ediyordu, daha fazla zaman ve daha fazla planlama ise akıl ve ruh sağlığını daha iyi hissetmelerini sağlıyordu.

Ancak, The Telegraph haberine göre Exeter Üniversitesi ve Massachusetts Genel Hastanesi tarafından yapılan yeni çalışma, genlerin uyuma ve uyanma saatinde de daha büyük bir rol oynadığını kabul ediyor.

Günlük faaliyetlerin gözlemlenmesi için bileklerine bir cihaz takılan 85.760 kişiden alınan verilere göre,  erken kalkmakla ilişkili genlerden en çok sayıda taşıyan yüzde beşlik kısım, en az sayıda taşıyan yüzde beşlik kısıma kıyasla 25 dakika daha erken uyanıyor.

Ayrıca araştırmada vücut saatinde rol oynayan bilinen gen sayısının 24'ten, 351'e yükseldiği de belirtiliyor.

.

Erken kalkmakta zorlanıyorsanız Dalai Lama’nın şu sözünden ilham alabilirsiniz: “Bugün uyandığım için şanslıyım, hayattayım, değerli bir insan yaşamım var ve bunu boşa harcamayacağım. Bütün enerjimi kendimi geliştirmek, kalbimi başkalarına ulaştırmak ve tüm varlıkların iyiliği için aydınlığa kavuşmak adına kullanacağım. Başkalarına karşı güzel düşünceler besleyeceğim, onlara elimden geldiğince yardım edeceğim.”

Yine yukarıda belirtildiği üzere erken kalkan insanların, yataktan hızlıca fırlayarak ani bir telaş içerisine girmediğini, daha sakin ve huzurlu olduklarını, kahvaltı ve egzersiz yapabildiklerini hatta kitap okuyabildiklerini, gün içinde yapacaklarına dair daha iyi planlama yapabildiklerini ve bütün bunların da genlerinizinden belki de daha fazla akıl ve ruh sağlığınıza yardımcı olacağını ve sizi gece kuşlarına göre daha dingin bir insan yapacağını gözardı etmemek gerekli.

Yine uzun süre dinleyince sıkıntı verse de MFÖ'nün mecburen şarkısı da zaman zaman güne iyi başlamanızı sağlayabilir.

.

.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 10:10

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER